неділю, 12 липня 2015 р.

Бенедикт XVI: музика має три джерела – любов, скорботу і зустріч з Богом

Папа на покої Бенедикт XVI - AFP
Папський університет імені Івана Павла II і Музична академія в Кракові присвоїли ступінь почесного доктора (Doctor Honoris Causa) Папі на покої Бенедикту XVI. Церемонія вручення відбулася вранці 4 липня в Апостольському палаці річної Папської резиденції в Кастель Гандольфо. З вітальною промовою виступив митрополит Краківський та канцлер Папського університету імені Івана Павла II кардинал Станіслав Дзівіш.У своїй відповіді Папа на спокої висловив глибоку вдячність та підкреслив свої тісні відносини з Польщею і з Краковом — «домом нашого великого святого Івана Павла II», який залишив чудовий приклад гармонійного зв'язку між духовною музикою й служінням святої літургії. Бенедикт XVI зазначив, що в пособорні роки цей зв'язок не був настільки очевидним, що створювало ґрунт для гострих дискусій. Папа на покої згадав про своє дитинство, коли святкові меси виконувалися у супроводі хору та оркестру і були невід'ємною частиною досвіду віросповідання, таїнственною зустріччю людини із Господом. Другий Ватиканський собор закликав зберігати й розвивати спадщину церковної музики, проте реалізація його постанов в умовах літургійної реформи зіткнулася з неприйняттям великих музичних форм у богослужінні. Багато хто був залучений до цього протиріччя, зазначив Бенедикт XVI.

Папа на покої замислився над питанням, чим насправді є музика, якими є її джерела та мета, і як відповідь запропонував три основні пункти. По-перше, джерелом музики є досвід любові як нового, іншого виміру буття, що вимагає свого особливого вираження. Друге джерело — це досвід скорботи, доторкання до смерті й глибин існування. Тут людям також бракує звичайних вимірів реальності; цей досвід неможливо виразити одними лише словами. Нарешті, третім початком музики стає зустріч з Божественним, що від початку присутнє в людській істоті. Близькість до Іншого, зовсім іншого та незрівнянно великого спонукає людей шукати нові способи вираження. Саме цей таїнственне торкання до Бога і стоїть біля витоків музики. Можна сказати, що якість музики залежить від чистоти й величі зустрічі з Божественним, з досвідом любові та страждання, зазначив Бенедикт XVI.

Папа на покої поділився роздумами про те, що, незважаючи на велику та різноманітну світову спадщину мистецтва, жодна галузь культури не може зрівнятися з творами, що постали в контексті християнської віри: духовна музика великих західних композиторів не має аналогів в інших культурах. Зрозуміло, західна музика пов'язана не лише з Церквою та релігією, але своє глибоке натхнення вона черпає саме з літургії і зустрічі з Господом Ісусом Христом. Для Бенедикта XVI це — «свідчення істини християнства»: таким чином людина зустрічається з істиною, з справжнім Творцем світу. Велика священна музика — це реальність богословського рівня, що має непорушне значення для віри всього християнства.

Папа на покої підкреслив значення Божественної літургії, яку святий Іван Павло II служив на різних континентах планети: там можна було «побачити весь спектр можливостей висловити віру в літургійній події». Ми не знаємо майбутнього нашої культури та духовної музики, але ясно одне: «Там, де по-справжньому торкаються Бога живого, що приходять до нас у Христі, народжується і заново розвивається відповідь, краса якої виходить від самої істини».

На завершення своєї промови Бенедикт XVI сердечно подякував університету за присвоєння йому високого ступеня почесного доктора наук, а також за їх роботу в ім'я служіння красі віри, закликаючи на них Господнє благословення.

Джерело: Бенедикт XVI: у музыки три источника – любовь, скорбь и встреча с Богом

Немає коментарів:

Дописати коментар