четвер, 9 травня 2019 р.

Занять у музичних школах поменшає? Незгодні збирають підписи.

На сайті Кабінету міністрів опубліковано петицію «Вимога педагогічних працівників закладів початкової мистецької освіти».  Автори петиції вимагають скасувати накази МКУ № 352 від 24.04.2019 та № 628 від 12.07.2018, що стосуються введення нових типових програм та нового порядку атестації педагогічних працівників. 

Не будемо давати повний аналіз нововведень — для більшості читачів це не буде цікаво, відмітимо те, що найбільше стосується наших дітей. Це наказ №352 «Про затвердження типових освітніх програм елементарного підрівня початкової мистецької освіти» (у Петиції помилково стоїть цифра 353).


Нагадаємо, що на сьогоднішній день мистецькі школи працюють за типовими навчальними планами (ТНП) 2015 року, що були прийняті Мінкультом за підписом І.Д. Ліхового (уряд А. Яценюка). Отже, чим новий документ відрізняється від старого?

Не зупинятимемося на текстах, які стосуються цілей, завдань, компетентностей, моніторингу і т.п.  Відразу вкажемо на головну різницю, яку відчують і викладачі, і учні. Різниця стосується змісту та обсягу занять. Ось таблиця 2015 року для музикантів-інструменталістів (фортепіано, скрипка і т.д.)


А ось таблиця 2019 року:


Перше що кидається у вічі - таблиця 2015 року розрахована на 8-річне навчання (також подавався варіант для 6-річного). Нинішня таблиця — на 4-річне навчання. Можливо, щоправда, міністерство і народить документ для «базового підрівня», який охопить наступні класи, але наразі виглядає так, що учнів старших класів зі школи попросту викинуть.

Друге — зміст занять. Замість сольфеджіо і музичної літератури міністерські чиновники хочуть впровадити «музичну грамоту» та «бесіди про мистецтво». Гадаю, заміна професійного терміну на аматорський помітна неозброєним оком. Ось такий він — новий зміст мистецької освіти.

І нарешті третє, найвідчутніше — обсяг занять. Тут міністерський чиновник подбав, щоб наочно різницю було важко помітити і використав різні одинці виміру — якщо раніше години рахували по тижнях, то тепер — одразу по роках. Але взявши в руки калькулятор, і врахувавши, що у навчальному році 35 тижнів і років навчання за новим планом — 4, сутність змін легко вирахувати.

Якщо всі години порахувати в тижнях, то для учня 1-2 класу вони виглядатимуть так:


Для учня 3-4 класу вони виглядатимуть так:

Тобто — обсяг занять зменшується. У викладачів — зменшується навантаження і зарплати, а у дітей — зменшується кількість уроків і відповідно — погіршується рівень їхньої підготовки.

Ще більш разючою є зміна для дітей, які обрали своєю спеціальністю сольний спів. Таку спеціалізацію міністерський чиновник вирішив просто випиляти. А лишити лише хоровий спів, який не передбачає індивідуальних занять від слова взагалі. Тобто міністерський чиновник, вважає, що співати вчитися не треба. Отакі діла.


Тому якщо Ви навчаєте чи плануєте навчати своїх дітей в мистецьких школах, і особливо якщо ви хочете, щоб ваша дитина у школі займалася сольним співом — саме час перейти на сайт Кабміну і підписати петицію  «Вимога педагогічних працівників закладів початкової мистецької освіти» (інструкція як це робити).

А якщо хтось почне переконувати, що, мовляв, це лише мінімальні вимоги, а більше займатись з учнями ніхто ж не забороняє — не вірте. Фінансують завжди по мінімуму. Вільного часу у викладачів теж немає — вони зайняті звітністю і іншою писаниною, яку від них вимагає той же міністерський чиновник. Отже, реальністю буде мінімум, або навіть менше.


І, так,  наостанок слід назвати ім’я чиновника, що ініціює нововведення — це випускниця кафедри хорового диригування КНУКіМ (в 1990-х*), а нині — генеральний директор Директорату мистецької освіти Міністерства культури — Тетяна Миколаївна Колос.підготував Півтон БезвухийUPDATE 
Нашу статтю прочитали також представники інших напрямків мистецтв, і зокрема театрального. Як виявилось, не тільки сольний спів потрапив чиновнику під ніж. Театральна школа з усім комплексом предметів (групових і індивідуальних), представлена у ТНП 2015 року (для всіх 8 класів), в ТНП 2019 не представлена зовсім. Щоправда з’явилось циркове мистецтво, тож можливо мінкультівський чиновник у дусі віяння часу вирішив усю культурно-мистецьку школу поступово перетворити на цирк?

UPDATE2Час від часу сервер петицій перестає працювати. Маємо підозру, що якась особа, що має доступ робить це навмисне. Тут - посилання на архів голосування http://web.archive.org/web/20190530083556/https://petition.kmu.gov.ua/kmu/Petition/View/2254?fbclid=IwAR2gd7E2AXA97VRDgvU82wxkfOz7ocJKPfwT7EcMqyyad3NW-S8awd6aviI 

Інші публікації:

17 коментарів:

 1. Культура нікого не цікавить,а особливо нашу владу. Ще раз можна подякувати нашим ГАРАНТАМ !!!! НЕУКИ !!!!

  ВідповістиВидалити
 2. Нововведення, я вважаю, э диверсією проти культурно-естетичного виховання наших дітей, тобто проти майбутнього України!

  ВідповістиВидалити
 3. Явно берут пример с России.В городе Владимире, например, на 350 тысяч населения всего 3 муз. Школы.А музыка в Гуманитарном университете просто умер.У нас будет тоже самое.Просто,,руки чешутся,, ,как хочется экономить на культуре.Все банально просто.

  ВідповістиВидалити
 4. Ммм-даа...нема що навіть відповісти... знаю одне-такій владі не місце в цій державі. Це і є нацисти які знущаються всіма способами над українським народом. Медицину знизили, освіту теж . Культура на черзі. На який х..н вони нам потрібні? Я готовий до змін,але не по їхніх правилах!!!

  ВідповістиВидалити
 5. А у загальноосвітніх школах не так?

  ВідповістиВидалити
 6. культура і освіта нікому не потрібні

  ВідповістиВидалити
 7. Шановний пане Півтоне! Дуже просимо дати такий самий аналіз із запровадження Положення про атестацію. Будемо Вам дуже вдячні! Чекаємо!!!

  ВідповістиВидалити
 8. Шановний пане Півтоне! Дуже просимо дати такий самий аналіз із запровадження Положення про атестацію. Будемо Вам дуже вдячні! Чекаємо!!!

  ВідповістиВидалити
 9. Шановний пане Півтоне! Дуже просимо дати такий самий аналіз із запровадження Положення про атестацію. Будемо Вам дуже вдячні! Чекаємо!!!

  ВідповістиВидалити
 10. Чомусь для коментарів моя електронна пошта існує, а як потрібно підписати петицію - немає такої адреси! Може хтось блокує процес підписання?

  ВідповістиВидалити
 11. Про атестацію наша наступна публікація - https://music-ukr.blogspot.com/2019/05/blog-post_11.html

  ВідповістиВидалити
 12. Держава, що економить на дітях, забираючи в них те, що може зробити їх кращими, не має майбутнього. Тому ці псевдореформатори на чолі з нешановною пані Колос - злочинці. Бо вони чинять злочин і проти України, і проти кожної конкретної дитини, яку вони хочуть обікрасти

  ВідповістиВидалити
 13. Доброго дня!
  А як бути з тим, що в петиції вказаний не вірний номер наказу?
  Виходить, що люди голосують ні за що?
  Указ номер 352 після збору підписів не скасують, бо голосували не за нього!!
  Гадаю, що було б добре зробити нову петицію з вірним номером наказу і посиланням на документ проти якого петиція.
  Яка Ваша думка?

  ВідповістиВидалити