четвер, 31 грудня 2015 р.

Іронія долі.

Іронія долі
Дотепна рецензія на відомий фільм Наталі Радулової. Перекладаємо нашою рідною,  бо вона того варта...

Боюся, що скоро мене заарештують за осквернення національних святинь, але мені «Іронія долі» категорично не подобається. Не подобаються три жінки, що відвойовують одна в іншої тридцятишестирічного переростка. Не подобається сам переросток, цей новорічний секс-символ країни з м'ятою фізіономією. А найбільше не подобається, як ревно ми любимо всіх цих героїв, як віримо, що це і є справжня різдвяна історія, в якій хороші люди роблять всіх навколо щасливішими й самі в підсумку знаходять своє щастя.
У цьому фільмі є все, з чого складається «любов по-російськи»: і дорослий мужик, який, спіткнувшись об власні штани на шляху в сортир, кличе на допомогу маму, і жінка, якій кілька років пудрять мізки, а в новорічну ніч нарешті кидають; й інша жінка, яка дві серії поспіль цілується громадянином, від якого тхне перегаром, а потім їде за ним в інше місто, хоча ніхто її не кликав; і майбутня свекруха, яка, дивлячись на все це неподобство, каже, підібгавши губи: «Поживемо - побачимо». Наше, наше кіно!


Істина в тому, що так думати можна тільки з великого перепою. Рясні новорічні узливання призвели до того, що ми не просто поважаємо всіх цих Надь і Лукашиних - ми зробили їх національними героями. Ми вважаємо, що їхні стосунки - це і є романтика. Наші діти ростуть з переконанням, що за цим сценарієм треба жити, зустрічатися і любити. А ми лише посміхаємося і зітхаємо: «Ах, як мило», замість того щоб жахатися: «Не приведи господь!» Ми робимо звук голосніше, замість того щоб вимкнути Женю Лукашина.


Адже що таке є цей Лукашин? Яке оголошення він міг би дати зараз на сайті знайомств? «Лікар районної поліклініки, не амбітний, зарплата скромна. Навіть у Новий рік практично не маю кишенькових грошей. Схильний до впливу - заради «спільної» справи можу легко відмовитися від принципів і, наприклад, напитися в лазні, якщо цього захочуть друзі. Вік - під сорок. Все ще живу з мамою в одній маленькій кімнаті. З іншою жінкою існувати на спільній території не можу - мене дратує, коли вона ходить туди-сюди. Мама не дратує, а сексуальна партнерка дратує. Одружитися тому, певна річ, боюся. У будь-якій складній ситуації прикидаюся дурником. Поки жінки через мене з'ясовують стосунки, сиджу в сторонці, співаю «Якщо у вас немає тітки» і гадаю: кому ж врешті-решт я дістануся? Нормально, відкрито спілкуватися можу, тільки коли «вип'ю, разбуянюсь, розхороблюсь».


Надя Шевельова. Ця жінка настільки себе не любила, що задовольнялася дивними, болісними відносинами - зустрічалася з одруженим чоловіком «два рази на тиждень протягом десяти років». Чи може самостійна людина дозволити нещасному роману тривати так довго? Ні, на це здатна лише та, кому подобається впиватися жалістю до себе. Власне, Надя сама про це і говорить: «Бувало, прийду додому, сяду в крісло і давай себе жаліти». Зручна панночка. Про що думав її хахаль - зрозуміло. Кому ж не сподобається красива, чесна, а головне - мовчазна вчителька російської та літератури без претензій? Набагато цікавіше було б дізнатися, про що думала протягом цих двох п'ятирічок дружина коханця. Напевно за старою радянською традицією з криком «Ах ти сучка фарбована!» бігала висмикувати Надюшіни патли, і не раз. Мужик не заступався - «він і зараз одружений». Десять років, вся молодість. З року в рік усі вихідні та свята поодинці. Якщо це не садо- мазо-, то що?


Стосунки з жонатиком припинилися через ультиматум дружини, інших варіантів тут бути не може. Поплакала наша Надя, може, вени пару раз повскривала і зустріла нарешті «серйозного, позитивного, красивого» Іполита, який подарував їй французькі парфуми, власну фотографію і запропонував руку і серце, а не один лише секс за розкладом. Але витримати таке щастя Надія не змогла - кинула благородного Іполита заради незнайомого «гультяя». По-перше, гультяй - «Яка ви мегера!» - хамив. По-друге, був без п'яти хвилин одружений - при ній шепотів в трубку своїй нареченій: «Я тебе люблю». По-третє, жив в іншому місті - значить, якщо що, зустрічі з ним знову б не відрізнялися частотою. Загалом, для Наді він виявився неперевершений. Мабуть, тільки такі її і збуджують. Не може, не вміє, з якоїсь причини не хоче Надя будувати стосунки з вільними чоловіками, які відчувають до неї серйозні почуття.


І Надя, і Женя по-справжньому розуміють тільки один вид любові - дитини до батьків, адже кожен з них багато років живе зі своєю мамою. Живе не з партнером, а з вихователем. Не дивно, вони і шлюб укласти намагалися з такими ж вихователями. Женя знайшов владну Галю, яка при ньому сама водружає на ялинку «макушечкі». А Надя, опустивши погляд, слухає, як Іполит її вичитує: «Ти безладна! Мовчи! Ти Непутяща!» І якби Лукашин на самому початку фільму пішов у гості до Катаняна, то у фіналі ми б мали дві сім'ї, без всяких фокусів скроєних за схемою «інфантильна дитина + мудрий батько».
Замість цього дві дитини пішли у відрив. Вони відправили своїх мам до сусідів. Вони втекли, сховалися від своїх серйозних і правильних Іпполітів і Галь. Вони замкнулися в квартирці площею 33 квадратних метра і влаштували свій відчайдушний дитячий Новий рік. Співали пісеньки під гітару, билися, танцювали, скаржилися на кривдників, били тарілки, рвали чужі фотографії та плювалися заливною рибою. Грали у великих.


Ось саме тому ми з таким задоволенням і дивимося на них. Глядач-чоловік думає: «Навіть якщо я буду безхребетним, п'яним і безгрошовим Іванушкой-дурником, для мене все одно знайдеться своя Барбара Брильська». Жінка дивиться і вірить: «Навіть якщо я не навчуся за багато років будувати партнерські стосунки, рано чи пізно мої наглухо зачинені двері однаково відкриє своїм ключем принц з московською пропискою». Мами дивляться і посміхаються: «побігає-побігає дитинка і все одно повернеться до мене, як це завжди і було». Це наша російська казка для дорослих, де кожен бачить свій хепі-енд.


Але вранці прийде похмілля. І хлопчик насилу згадає божевільну ніч. Ніяково пом'явшись на порозі, він попрощається і, так і не сказавши: «Я хочу бути з тобою», піде додому. До себе. Він не вміє приймати рішення, він живе за принципом «будь що буде, мені все одно». Дівчинка збере іграшки, поплаче і, можливо, навіть побіжить слідом за хлопчиком. Адже їй в школу тільки через два тижні.

2 коментарі:

  1. Автор видалив цей коментар.

    ВідповістиВидалити
  2. Дуже гарна рецензія. Не повірите, але сам я цей фільм не люблю і лише один раз його бачив майже (!) повністю. "Муть". Автору повага за висловлення всього, що гнітило мою душу і я не міг цього собі пояснити.

    ВідповістиВидалити