неділю, 12 січня 2020 р.

«даркнойзфолкколектив» або як мовознавці лізуть куди не треба

3 червня 2019 почала діяти нова редакція українського правопису, яку змушує нас забути все чому нас вчили в школі і навчатися заново. Як нещодавно з’ясувалося, «проєкт» і «павза» - це лише верхівка айсберга. Найсуворіші зміни стосуються тих, хто працює у напрямках сучасної музичної сцени.

В мережі опублікували скан відповіді Інституту української мови на звернення М.Д. Приймака, яке стосувалося слів, що пишуться через дефіс, зокрема тих, якими позначаються напрямки рок-музики. Сивочолі експерти в особі Доктора філологічних наук К.Г. Городенська відповіли що писати слід разом. Наводимо фрагмент відповіді:

...Разом пишемо іменники, перший складник яких не є самостійним словом, або обидва складники - несамостійні слова: артрок, вебсайт, економклас, попгурт, пресконференція, попгурт [...]  Назви музичних стилів утворені з кількох складників, потрібно писати за викладеними вище правилами, наприкад: стоунеррок чи стонеррок (бо не зафіксовано в загальномовних словниках української мови самостійного слова стоунер чи стонер). На підставі чинних правил потрібно писати  даркнойзфолкколектив.Ми дуже раді, що пані мовознавиця не знає хто такий стоунер. В англійській мові (а абсолютна більшість сучасних музичних напрямків мають назви англомовного походження) stoner - це чувак, який укурюється до стану закам’янілості. Відповідно стоунер-рок - це музика, яка  до стану такої укуреності доводить. Ну або під яку комфортно покурювати відповідні трави. Тому коли слова «стоунер» і «рок» написані окремо - їх легко сприймати. 
Принаймні людині, яка в курсі першого і другого. Англійською такі назви взагалі окремо пишуть. А людина, яка не знає, що таке рок - то їй злитне написання навряд чи допоможе.

В англійських словниках ці слова давно зафіксовані. Українські, навіть спеціалізовані, зрозуміло, від бурхливого розвитку життя відстають. Тому посилання мовознавиць (чи мовознавчинь - як правильно?) на те, що. мовляв, вони ж самі чогось там не зафіксували у своїх словниках, виглядає якось дивно. 

Тому закликаємо музикантів і далі писати хеві-метал, хард-рок, нойз-фолк, поп-музика тощо. 

Виняток із правила один - попса. Це слово пишеться разом, бо воно не є складним іменником.  Інші напрямки - не спопщуймо! 

Півтон Безвухий  


Немає коментарів:

Дописати коментар