пʼятницю, 3 серпня 2018 р.

НМАУ: як Ростислав Карандєєв ректорів лобами зіткнув

Перші дні серпня в Національній музичній академії України («Київській консерваторії») видались надзвичайно спекотними. Міністерські чиновники тасують виконувачів обов’язки ректора як колоду карт, а інтернетами ширяться захоплюючі детективні відео з місця подій. Але про все по порядку.


Протягом 14 років Київську консерваторію очолював Володимир Іванович Рожок. Оцінки його діяльності полярні (ми про це писали) - схвалюють його діяльність переважно люди старшого покоління і зі званнями, засуджують - переважно люди молодого покоління, студенти і нещодавні випускники консерваторії. Причина такого контрасту, здається, найкраще описана в цьому коментарі:
...академконцерты проходят в зале практически с минусовой температурой, а мы в открытых платьях и поем! Уважаемая профессура в это время в верхней одежде и с обогревателями у ног оценивает!  Где они были эти руководители десятилетий которых единогласно))))) все переизбирали!
Так чи інакше, навесні 2018 року контракт В. Рожка добіг кінця. Очікувалось, що В. Рожок подасть свою кандидатуру на чергові вибори ректора, які мали відбутися у червні 2018, але  він не подав - можливо через досить похилий вже вік (71 рік), можливо з інших причин.

Вибори не відбулися «через відсутність поданих заяв», в такій ситуації Міністерство зобов’язано було призначити виконувача обов’язки ректора і вибором наших чиновників і став Максим Олегович Тимошенко, син попереднього ректора Олега Семеновича Тимошенка. Відповідний наказ вийшов 11 червня 2018 , а представив нового в.о. ректора колективу особисто державний секретар міністерства Р. Карандєєв.

Максим Тимошенко розпочинав свій творчий шлях в музичній десятирічці як хоровик, але першу вищу освіту здобув як економіст, а науковий ступінь - із дисертацією на тему «Міжнародні гуманітарні стратегії в сучасній Україні як системний культуротворчий феномен».

За півтора місяця нарікань на роботу М. Тимошенка не було. Хоча один сумнівний епізод ми все ж згадаємо - це призначення на посаду радника ректора російської співачки Марії Максакової. На наш погляд, Марія Максакова - хороша співачка, але її політичне минуле в Держдумі РФ ставить під сумнів доцільність такого кроку, адже радник ректора - це вже організаційна робота, а не суто артистична. 

Але 31 липня Р. Карандєєв раптом передумав і видав наказ про звільнення М. Тимошенка, а натомість призначив Анатолія Бровія, який на цей момент обіймав посаду першого проректора. Анатолій Бровій - юрист за освітою, науковий ступінь здобув із дисертацією на тему «Адміністративно-правове регулювання трудових відносин в Україні».

Перший робочий день А. Бровія розпочався з пригоди. На відео нижче (взято із фейсбуку) ми бачимо, як А. Бровій прийшов на робоче місце, а там сидять невідомі особи (не працівники Академії). Звертаємо нашу увагу на те, що ці особи спілкуються російською, навіть з легким донецьким акцентом. Звідки вони такі красиві узялись, ми поки що не знаємо.


А. Бровій викликав поліцію, і тут з’ясувалось, що  в копії наказу бракує підпису товариша Карандєєва. Але наказ таки  реальний, не фейковий, просто міністерські чиновники допустили службову недбалість. Після цього з’ясування кабінет ректора звільнили.


Того ж дня А. Бровій заявить про спробу рейдерського захоплення і навіть поділиться таким свідченням: 
31.07.2018 р. щойно звільнений Максим Тимошенко запросив до кабінету ректора першого проректора НМАУ Анатолія Бровія з вимогою віддати гербову печатку, яка на той час знаходилася у сейфі в Академії. У відповідь на аргументовану відмову Максим Тимошенко із застосуванням фізичної сили (нанесення  ударів ногами) спробував печатку відібрати.
Другий день видався ще цікавішим. Під міністерством культури відбувся пікет із вимогою поновити М. Тимошенка на посаді в.о. ректора. Щоправда ми не можемо ідентифікувати, хто на цьому пікеті був із консерваторців. Будемо вдячні, якщо консерваторці, які там були, відгукнуться (якщо виходиш на мітинг за праве діло - немає чого стидатися!) Також було складене відповідне звернення викладачів консерваторії, щоправда знов-таки список підписантів не опублікували, а скани документів, які ми взяли з фейсбуку, не достатньо якісні, щоб впевнено розпізнати підписи. Спроби колег з’ясувати хто ж там є, поки теж нічого не дають.

Того ж дня А. Бровій скликає брифінг у приміщенні НМАУ. На брифінг завітали чоловіки, не схожі ані на журналістів, ані на музикантів, їх ми бачимо на цьому відео:В мережі є і більш розгорнуте відео, на якому ми бачимо людей в камуфляжах, але українською мовою вони володіють десь у стилі пана Азірова. На брифінгу виступили А. Бровій, М. Тимошенко і колишній ректор - В. Рожок. А. Бровій говорив, що сумлінно виконує розпорядження міністерства. М. Тимошенко - про незаконність міністерського розпорядження, В. Рожок - про те, що всі звинувачення на його адресу у корупції - цілковита брехня. Найбільше ж говорили «журналісти», але їх промови були більше емоційними, ніж змістовними, і характеризувалися переважанням репризних форм.

Що далі? Так чи інакше, 20 вересня в Музичній академії мають відбутися вибори ректора. 5 вересня - останній день подачі документів для претендентів на цю посаду. М. Тимошенко - один із претендентів на цю посаду.

Питання  на поверхні полягає в тому, хто ж привів у консерваторію «журналістів» із донецькою вимовою? В те, що хлопців донецької зовнішності запросив сам М. Тимошенко, на наш погляд, вірити було би щонайменше наївно.  

Більш глибоке питання стосується мотивів дій Р. Карандєєва. За однією з версій, міністерство не отримало очікуваних відкатів від вступної кампанії в НМАУ, тому і обідилось. В цю версію ми теж не дуже віримо - адже хіба можуть бути солідні відкати від вишу, що працює у далеко не найпрестижнішій з точки зору грошових потоків галузі?

Інша версія вказує на активізацію осіб, зацікавлених відібрати у консерваторії приміщення у центрі Києва для своїх бізнес-проектів. Дестабілізація ситуації у виші могла би дійсно тому посприяти, а оскільки на такий сценарій певно не погодиться ані В. Рожок (принаймні протягом 14 років - не погоджувався), ані М. Тимошенко (як мінімум у пам’ять батька - О. Тимошенка), то через одночасну дискредитацію цих двох осіб, на посаду ректора можливо спробують запропонувати когось третього, про кого ми ще не знаємо. Може і так. Скоро ми це побачимо.


Півтон Безвухий

ОНОВЛЕННЯ.
4 вересня М. Тимошенко поширив відеозвернення, в якому повідомив, що йому погрожував Олександр Сусленський в присутності Марії Максакової і вимагав «зупинитися».

Олександр Сусленський є головою Єврейської ради України,  головою піклувальної ради Національної опери і батьком Петра Сусленського - очільника будівельної компанії "Сан-девелопмент". Імовірно, версії щодо будівельних перспектив на місці нинішньої НМАУ пов’язані саме з цією обставиною.

Скриншоти з мережі Фейсбук нижче засвідчують, що дружбу з О. Сусленським цінує і Р. Карандєєв, і .... сам М. Тимошенко.


 Півтон Безвухий

1 коментар: