пʼятницю, 9 березня 2018 р.

Австрійський прецедент і Герберт фон Караян

У нинішньому році виповнюється 80 років анексії Судет. Мабуть, жодну іншу сторінку світової історії не обговорюють в охопленій війною Україні так часто й охоче. Ми не тільки порівнюємо Путіна з Гітлером, а й згадуємо судетських німців, які зустрічали вермахт квітами і брали участь в нацистському плебісциті - щоб після війни втратити все.


Розгублені обивателі, яких виганяли з будинків і заганяли в товарні вагони: ось так виглядає колективна розплата за підтримку біснуватого вождя! Цей прецедент переконує українців, що історія сувора, але справедлива.

Він гарантує, що після закінчення гібридної війни наші недруги обов'язково дадуть відповідь за все, і навіть пасивна причетність до путінської агресії не залишиться безкарною.
«Запитайте про колективну відповідальність у судетських німців «, - для вітчизняної блогосфери це потужний аргумент.

Проблема в тому, що 2018 рік ознаменувався ще одним схожим ювілеєм.

Вісімдесят років тому, в березні 1938-го, Гітлер анексував Австрію. Березневий аншлюс так само супроводжувався захопленням натовпу, букетами квітів і демонстративним плебісцитом. І у австрійців теж можна було б запитати про колективну відповідальність - але отримати зовсім іншу відповідь.

Настрої і вчинки середньостатистичного австрійця після 1938 року не відрізнялися від настроїв і вчинків німецького обивателя з Судет. Народного тріумфування з нагоди приєднання до Німеччини в Австрії було нітрохи не менше. Австрійці теж вважалися німцями і повноправними громадянами Рейху, теж несли військовий тягар, служили у вермахті і СС, а кожен шостий з них був членом NSDAP.

Проте на Московській конференції 1943 року союзники, що переслідували власні політичні цілі, проголосили Австрію «першою жертвою Гітлера». Відтепер всі мешканці анексованої країни вважалися постраждалими від нацизму - подібно до чехів або поляків. Це визначило долю мільйонів людей після 1945 року. Будь-який австрієць за замовчуванням вважався не співучасником гітлерівських злочинів, а потерпілим.

Денацифікація в Австрії виявилася недовгою і здебільшого символічною: зазвичай нацисти, яких люстрували, просто переходили з одного відомства в інше, дозволяючи керівництву відзвітувати про успішну чистку.

Через кілька років люстрація припинилася, і колишні члени NSDAP зайняли гідне місце в новому австрійському суспільстві. В австрійській політиці діяла негласна джентльменська угода: не докоряти опонентам нацистським минулим.

Зате австрійські євреї, вцілілі під час Голокосту, виявилися зайвими для відроджуваної країни. Власність, забрана у них після аншлюсу і за безцінь передана новим арійським господарям, в більшості випадків повернена не була. Австрійці, які заволоділи цим майном, теж вважалися жертвами Гітлера, - не відбиратимеш же квартири і магазини у одних жертв, щоб повернути іншим!

Підтримуючи офіційну «доктрину жертви», Австрія десятиліттями замовчувала незручне минуле. Часом доходило до курйозів.

У 1964 році в Зальцбург прибула американська знімальна група, яка працювала над мюзиклом «Звуки музики». Хоча дія фільму відбувалася безпосередньо під час аншлюсу, міська влада заборонила кіношникам розміщувати на будинках прапори зі свастикою: «У Зальцбурзі ніколи не було нацистів!». Пригрозивши використати у фільмі реальну кінохроніку кінця тридцятих, американці все-таки добилися свого. Але стрічка, яка здобула п'ять «Оскарів», передбачувано провалилась в австрійському прокаті.

Лише до кінця 1980-х країна дозріла для чесного діалогу про власну історію.

У 1990-х прозвучали перші офіційні вибачення: «Ми вважали, і як і раніше вважаємо, що поняття колективної провини до австрійцям не застосовується, але ми визнаємо колективну відповідальність».

У 2000-х почали виплачувати компенсації жертвам Голокосту і остарбайтерам. Але на той час більшість австрійських нацистів встигли померти, будучи поважними і шанованими громадянами. А економічні активи, відчужені за часів Гітлера, встигли збагатити нових австрійських власників і їхніх нащадків. Тож із колективною розплатою за нацистські гріхи в Австрії явно не склалося ...

Після 2014 року нам дуже хочеться вірити в справедливу і закономірну історію. Історію, яка неодмінно всіх розсудить і роздасть всім сестрам по сережках. Історію, де немає нічого незаслуженого і невиправданого; де чеснота завжди винагороджується, а зло карається; де за свої дії або власну бездіяльність обов'язково доводиться відповідати.

У нашому уявленні Судети уособлюють саме таку невблаганну історію. Але достатньо порівняти післявоєнну долю судетського німця з післявоєнної життям австрійця, і ця наївна віра похитнеться.

Ти радів входженню до складу Рейху, зустрічав німецьку армію квітами, хизувався зі свастикою, поспішав на гітлерівський плебісцит, вітав нові порядки, схвалював цькування євреїв? Якщо при цьому ти перебував в Карлсбаді, то все пропало. Але якщо ти робив рівно те ж саме, перебуваючи в Інсбруку, то все в порядку. Навіть якщо свого часу ти примудрився вступити до НСДАП, тебе все одно вважатимуть потерпілим від нацизму.

Який висновок випливає з усього вищевикладеного? Дуже простий.

У історії немає невблаганних і правильних законів — у неї є обставини. І часто доля людини залежить від цих обставин набагато більше, ніж від його власних поглядів і вчинків.

Анексовані Судети — дуже зручний історичний прецедент. Він дозволяє з глибокодумним виглядом розмірковувати про відповідальність, про вищу справедливість, про неминучу відплату.

Анексована Австрія — дуже незручний прецедент. З нього не сфабрикувати повчальну проповідь, ним не пригрозити ворогові, він не підбадьорить воюючих українців в скрутну хвилину.

Джерело: Українська правда, автор -  Михаил Дубинянский 
переклад з мови Москви Півтона Безвухого

 Герберт фон Караян. 
Герберт фон Караян в 1941

Ця публікація  була би неповною, якби обмежувалась загальними міркуваннями і не називала би жодного конкретного імені. Між тим такі імена слід називати. І ми назвемо одне з них. Це всесвітньо відоме ім'я. Це — Герберт фон Караян

Герберт фон Караян народився в австрійському Зальцбурзі в 1908 році. У 1933, коли йому було 25, він вступив до лав NSDAP, після чого його кар'єра стрімко пішла вгору. Вже в 1935 він став наймолодшим Генеральмузикдиректором Німеччини, в 1937 дебютував з Берлінським симфонічним оркестром, а в 1941-1945 працював на посаді головного диригента Берлінської опери. За ці роки Караян провів понад 150 вистав, вів гастрольну діяльність, його виставами надихались офіцери СС, а його ім'я було включено Йозефом Геббельсом  до списку "музикантів, благословенних Богом".

Після поразки Німеччини у Другій світовій війні Караян повернувся до Австрії. Він досить швидко опинився серед тих людей, яких із шанувальників Гітлера перекваліфікували в жертви. Або, точніше, як це називалося у Німеччині, став Mitläufer - особою, що була пов'язана з певною нехорошою партією, але не асоціювалась зі злодіяннями цієї партії.

Вже у 1946 Герберт фон Караян диригував Віденським філармонічним оркестром, з 1955 повернувся до Берліна, де очолив Берлінський філармонічний оркестр (по смерті попереднього керівника - Вільяма Фуртвенглера), і успішно концертував, гастролював (зокрема, в 1960-ті - в СРСР) і записувався практично до самої смерті в 1989 році. І лише окремі музиканти єврейського походження, такі як  Ісаак Стерн, Артур Рубінштейн і Іцхак Перлман, відмовлялися виступати з Караяном на одних майданчиках з причини його нацистського минулого.


Не слід думати, що стопами Караяна йшли усі австрійські музиканти. Скажімо, уродженець Відня А. Шенберг з приходом нацистів емігрував у США, А. Веберн був заборонений нацистами як автор «дегенеративної музики» і в роки війни жив у злиднях.  Можна згадати і німецьких диригентів К.Бьома та В. Фуртвенглера, які працювали в гітлерівській Німеччині, але не були членами NSDAP. І нарешті, варто згадати Артуро Тосканіні, вихідця з Італії, який в роки війни працював у США і займав (на відміну від більшості своїх італійських співгромадян) виразну антифашистсьску позицію.

Який висновок випливає з усього вищевикладеного? 

Висновок той самий. Історична справедливість є доволі випадковою категорією. Немає жодної вищої сили, яка би цю справедливість встановлювала.

І лише такі музиканти як Ісаак Стерн чи Артур Рубінштейн нагадують нам про те, що мистецтво не може не перетинатися з політикою, не може існувати поза межами політики. Як би не намагались робити такий вигляд шанувальники Нетребко, Гергієва чи Башмета.

А вже пам'ятати чи не пам'ятати про членство в нацистській партії Герберта фон Караяна, пам'ятати чи не пам'ятати про виступ в окупованому Донецьку з ДНРівським прапором Анни Нетребко чи Йосипа Кобзона та про їх підписи в підтримку анексії Криму — це моральний вибір кожного із вас, дорогі читачі.  


Півтон Безвухий
 

Немає коментарів:

Дописати коментар