понеділок, 4 вересня 2017 р.

«Просто композитор нікому не потрібен» - директор Московської філармонії


Александр Чайковський
Новини з-за порєбріка.  Художній керівник Московської філармонії Алєксандр Чайковський поділився своїми роздумами про оволодіння композиторською професією з нагоди Дня знань.

А. Чайковський є автором великої кількості творів різних жанрів, викладав у Московській та Пітерській консерваторіях, здобув велику кількість державних нагород. В списку 515 митців-фашистів не фігурує. Пропонуємо ці роздуми до Вашої уваги.


Правило 1: Не лінуйтесь творити


З першого курсу Тихон Хрєнников нам повторював:
«Ви повинні вийти в світ з великою кількістю творів».
Коли я закінчував консерваторію, мною були написані два струнних квартети, кантата, концерт для фортепіано, два вокальних цикли, варіації для скрипки з фортепіано. Я міг не тільки щось запропонувати і струнному квартету, і піаністу, і співакам, але і сам зіграти свій фортепіанний концерт. При цьому зовсім не був чемпіоном в репертуарі.

На жаль, зараз більшість студентів пишуть музику тільки до заліку, до іспиту, а весь інший час не пишуть. Ах, мовляв, не пишеться! А потім за п'ять днів раптом починає писатися.

Отримують залік, і знову чотири місяці до річного іспиту нічого не пишеться. Лінуються! У консерваторії треба змушувати себе займатися кожен день. Приділяти написанню мінімум годину-півтора.

Правило 2: Не сиди в стороні

 

Молодий композитор повинен вирішити: для кого він пише? Він не на самоті вчиться п'ять років. Навколо нього однокурсники. Один на роялі грає, інший на скрипці, третій на віолончелі, четвертий співає. Завжди є можливість спробувати попрацювати з виконавцем.

Напиши для того, про кого кажуть:

«Це чудовий віолончеліст».
Попроси:
«Спробуй заграти».
Він спробує, а ти спробуй послухати і після напиши йому, що в нього добре виходить, щоб і йому було, з чим себе показати. Це набагато краще, ніж переживати з приводу того, візьмуть твій твір на фестиваль або не візьмуть. Треба бути практиком! Якщо написав твір, а він не сподобався, - пиши далі, пропонуй. Необов'язково для популярних інструментів. Є, наприклад, туба і тромбон. У музикантів, що солюють на них, завжди маленький репертуар.Пам'ятаю чудового тромбоніст Гришу Херсонського. Грав у держоркестрі ім. Чайковського. Весь клас Хреннікова для нього писав, а він все грав, тому що іншого нового в його репертуарі нічого не було.

Правило 3: Створюй своє коло

 

Просто «композитор» нікому не потрібен. Композитор повинен бути і режисером, і художником, і драматургом. Він повинен думати, кому з тих, хто поруч, «що» краще написати.

Нехай цим «що» виявиться невелика, але вдала п'єса для окремого інструменту. Однак слух про неї пошириться відразу, і незабаром до автора обов'язково прийде інший виконавець і попросить написати щось і для нього. А потім новина піде по ланцюжку, запрацює «сарафанне радіо». І, закінчуючи консерваторію, випускник поступово навколо себе таким чином створює маленьке коло людей, готових завжди виконувати його музику.

Перший імпульс повинен йти від молодого автора, бо ніхто молоком з пляшки його годувати не буде.

Правило 4: Грай!

 

Композитори перестали володіти інструментом - на роялі грають погано або взагалі не грають, інші інструменти на практиці тим більше не освоюють. Їм складніше потім знайти роботу і прогодувати себе.

Композитор повинен дуже пристойно грати на роялі. Ніякі комп'ютери йому не допоможуть. Згадайте Шютце, Букстехуде, Баха, Генделя. Вони були найбільшими виконавцями свого часу. Від Моцарта, Бетховена, Гайдна аж до Щедріна, Хреннікова, Тищенко - все блискучі піаністи. Паганіні - скрипаль і гітарист, Берліоз - гітарист і флейтист. Цей список можна продовжувати.

Чи міг Прокоф'єв жити на власну музику з вісімнадцяти років, якщо він почав заробляти як композитор після тридцяти років, коли Дягілєв поставив його балети ?! У Штатах Сергій Сергійович заробляв тільки концертами. Так, він грав свої твори, але виступав як піаніст. Те ж можна сказати про Рахманінова. А Шенберг? Він оркестрував оперети у Відні! Зараз і не знають, що з його оркестровкою як і раніше йде безліч оперет.

Так що всім молодим хлопцям треба знати: якщо виходиш з вузу, погано граєш на роялі, не вмієш інструментувати хоча б «польку-бабочку», опинишся нікому не потрібним, і в житті доведеться важко.


Від редактора:

 

В цілому погоджуючись з паном Чайковським, зробимо однак два суттєві зауваження.

1. Роль комп'ютера А. Чайковський недооцінює. Порівняйте зарплати провідного концертмейстера консерваторії і середньостатистичного айтішніка, і питання відпадуть. Крім того в комп'ютерну епоху музиканти практично розучились читати писані від руки ноти,  і володіння нотним редактором стає просто правилом хорошого тону.

2. Відповідь на питання «для кого він пише» звучить дуже по-різному для студента консерваторії і зрілого композитора. В першому випадку це дійсно можуть бути однокурсники-інструменталісти. В другому випадку - це досить примхливий ринок, який лежить переважно за межами академічної традиції. Композиторські кафедри консерваторій на цей ринок поки що не орієнтовані.

Джерело - .classicalmusicnews.ru   
Переклад і коментарі - Півтон Безвухий

Немає коментарів:

Дописати коментар