середу, 30 серпня 2017 р.

Мастеринг навпаки: чи можна збільшити динамічний діапазон стиснутого запису?


Періодично на форумі виникають жалісні питання: «Порадьте добре записані альбоми». Воно й зрозуміло. Спеціальні аудіофильські видання хоча і порадують слух першої хвилини, але до кінця їх ніхто не слухає, надто нудний репертуар. Що стосується іншої фонотеки, то проблема, здається, очевидна. Можна економити, а можна не економити і тринькати купу грошей у компоненти. Все-таки мало кому хочеться слухати свою улюблену музику на високій гучності і можливості підсилювача тут ні до чого.

Сьогодні навіть в Hi-Res альбомах зрізані піки фонограми та гучність загнана в
кліпування. Вважається, що більшість слухає музику на всякому барахлі, а тому треба «підвести газок», зробити певну тонконсенсацію.

Зрозуміло, робиться це не спеціально, щоб засмутити аудіолюбителів. Про них взагалі мало хто згадує. От хіба що здогадалися віддавати їм майстер-файли, з яких копіюється основний тираж - компакт-диски, MP3 та інше. Зрозуміло, майстер вже давно сплющений компресором, ніхто свідомо готуватиме спеціальні версії для HD Tracks. Хіба що виконується певна процедура для вінілового носія, який з цієї причини і звучить гуманніше. А для цифрового шляху все закінчується однаково - великим товстим компресором.Отже, в даний час всі 100% видаваних фонограм, за винятком класичної музики, піддаються компресії при мастерингу. Хтось виконує цю процедуру більш-менш вправно, а хтось зовсім по-дурному. В результаті ми маємо пілігримів на форумах з лінійкою плагінів DR за пазухою, болісні порівняння видань, втечу на вініл, де теж потрібно добувати вихідні файли.
Деякі через описані неподобства перетворилися буквально на аудіосатаністів. Без жартів, вони читають звукорежисерське святе писання задом наперед! Сучасні програми редагування звуку мають певний інструмент відновлення звукової хвилі, що зазнав кліпування.

Спочатку цей функціонал призначався для студій. При мікшуванні трапляються ситуації, коли кліпування потрапило до запису, а переробити сесію через низку причин вже неможливо, і тут приходить на допомогу арсенал аудіоредактора - декліппер, декомпресор і т.п.
І ось уже до подібного софту все сміливіше тягнуть ручки звичайні слухачі, у яких йде кров з вух після чергової новинки. Хтось вважає за краще iZotope, хтось Adobe Audition, хтось операції розділяє між декількома програмами. Сенс відновлення колишньої динаміки полягає в програмному виправленні кліпованих піків сигналу, які, впираючись в 0 дБ, нагадують шестірню.

Так, про 100% -м відновлення вихідного запису мови не йде, оскільки мають місце процеси інтерполяції по досить умоглядних алгоритмах. Але все-таки деякі результати обробки мені здалися цікавими і гідними вивчення.

Наприклад, альбом Лани Дель Рей «Lust For Life», в оригіналі пісні «When the World Was at War We Kept Dancing» було ось так:
А після низки декліперів і декомпресорів стало ось так. Коефіцієнт DR змінився з 5 на 9. Завантажити та послухати зразок до і після обробки можна тут.Не можу сказати, що метод універсальний і годиться для всіх понівечених альбомів, але в цьому випадку я вважав за краще зберегти в колекції саме цей варіант, оброблений активістом рутрекера, натомість офіційного видання в 24 біт.

Навіть якщо штучне витягування піків з звукового фаршу не поверне справжню динаміку музичного виконання, ваш ЦАП все одно скаже спасибі. Адже йому так важко було працювати без помилок на граничному рівні, де велика ймовірність виникнення так званих межсемплових піків (ISP). А тепер до 0 дБ будуть дострибувати лише рідкісні сполохи сигналу. Крім того, фонограма при стисненні у FLAC або інший lossless-кодек тепер буде менша за розміром. Більше «повітря» в сигналі економить простір хард-драйву.

Спробуйте оживити свої найненависніші альбоми, понівечені на «війні гучності». Для запасу динаміки спочатку потрібно знизити рівень треку на -6 дБ, а потім запустити декліпер. Ті, хто не вірить комп'ютерам, можуть просто увіткнути між CD-плеєром і підсилювачемем студійний експандер. Цей пристрій по суті займається тим же самим - як може відновлює і витягує піки стисненого по динаміці аудіосигналу. Коштують подібні пристрої з 80-90-х не сказати щоб дуже дорого, і в якості експерименту спробувати їх буде дуже цікаво. 

Контролер динамічного діапазону DBX 3BX обробляє сигнал роздільно в трьох смугах- НЧ, СЧ и ВЧКолись еквалайзери були цілком очевидним компонентом аудіосистеми, і ніхто їх не боявся. Сьогодні не потрібно вирівнювати завал високих частот магнітної стрічки, але з потворною динамікою треба щось вирішувати.

Джерело: http://stereo.ru/to/ze4om-mastering-v-obratnuyu-storonu-mozhno-li-uvelichit-dinamicheskiy-diapazon-szhatyh

Немає коментарів:

Дописати коментар