середа, 1 квітня 2015 р.

В Україні проголошено свободу звукопанорами!

Депутати Верховної ради розглядають
законопроект про Свободу звукопанорамиВерховна рада України прийняла закон про Свободу звукопанорами в Україні.

Закон дозволяє записувати і публікувати будь-які звуки, що лунають у громадських місцях або під час публічних заходів, при цьому авторські права осіб, що продукують цей звук не вважаються порушеними.Раніше згідно з українським законодавством перш ніж записати будь-який звук - будь то виконання опери, симфонії чи навіть гудок паровоза, необхідно було отримати дозвіл від автора цього звукового об'єкту (композитора, музикантів-виконавців або конструктора і машиніста паровоза).

Авторське право охороняє такі звуки протягом усього життя їх авторів та 70 років після їх смерті. Отже, фактично всі звуки, що відтворюються людиною, до цього дня підпадали під захист авторського права.  Діє авторське право і на звукозаписи здійснені у минулому, на тих же умовах.

Щоб виправити цей законодавчий недолік, українські вікіпедисти підготували проект змін до Закону України «Про авторське право та суміжні права». Обговорення законопроекту тривало ще з 2009 року, проте лише сьогодні, 1 квітня 2015 року, законопроект був нарешті ухвалений в цілому.

Закон передбачає дозвіл на «відтворення будь-яким способом творів музичного, театрального та кіно- мистецтва, а також будь які інших звуків, що продукуються у громадських та публічно доступних місцях, а також використання звукозаписів таких творів»

В багатьох країнах Європи подібні закони існують щодо свободи панорами і передбачають вільне відтворення архітектурних споруд засобами фотографії. Натомість Україна стала першою країною, де подібне право на відтворення стосується саме звукових об'єктів.

Немає коментарів:

Дописати коментар