пʼятницю, 13 березня 2020 р.

Казнадеська філармонія запрошує на онлайн-концерти

У зв’язку з карантином, який в Україні поширюється поки що переважно на освітні та мистецькі заклади, останні треплять шалені збитки. Між тим, Казнадеська регіональна філармонія (КРФ), схоже знайшла вихід і ситуації і запровадила нову форму концертів - онлайн-концерти!

«Ми інсталюємо інновативну модель інтеракції з реціпієнтами мистецтва - інтернет-інтеракцію. Ця модель імплікує можливість дистанційної арт-інтеракції, актуальну контемпоральній реальності» - так пояснює нововведення арт-директор КРФ, Тритон Безвухий.
Казнадеська філармонія. Гравюра стонадцятого століття 

Усі учасники творчого процесу - як виконавці, так і слухачі - працюють дистанційно. Спеціальне програмне забезпечення, розроблене на основі технологій Skype, дозволяє кожному з музикантів, не виходячи із дому, під’єднатися до оркестру і музикувати разом. Все що необхідне для успішного музикування - ноутбук або смартфон, навушники і мікрофон.

Програмне забезпечення розділяє екран на дві частини. На одній з них музикант бачить диригента, а на іншій - ноти. Слідуючи жестам диригента і слідкуючи за нотним рядком, музикант виконує на своєму інструменті свою партію. За бажанням музикант може також слідкувати і за іншими оркестрантами і чути їх партії, але більшість музикантів свідчить, що це лише відволікає від процесу.
Щоб не передати коронавірус своєму інструменту,
оркестранти-духовики застосовують маски. 
Слухачі ж можуть слухати концерти Казнадеської філармонії через звичайний скайп, і навіть на каналі YouTube. При цьому на екрані слухач може бачити як зображення диригента, так і окремих музикантів, а останнім часом відеооператори експериментують із залученням різноманітних відеорядів. Наприклад, для виконання «польоту Валькірій» Р. Вагнера, запланованого на наступний тиждень, дизайнери Казнадеської філармонії готують захоплюючу 3D-інсталляцію з польотом оголених богинь над зануреним у карантин містом.   

«Виконавські мистецтва мають відповідати вимогам авдиторії - продовжує Тритон Безвухий, -  мòлоді вже малоцікаво вдивлятись в музикантів у вбранні минулого віку, ми імлікуємо інновативні децизії. Як кейс, Вагнер в образі оголеної Валькірії - це іміджево і іксквізитно!».
Ріхард Вагнер в образі Валькірії

Слід додати, що оркестранти добре підготовлені до дистанційної форми роботи, адже більшість із них - випускники Казнадеської консерваторії, в якій дистанційне навчання на оркестровому факультеті впроваджене ще на початку століття. Цього року Казнадеська консерваторія планує здійснити перший дистанційний випуск студентів вокального і диригентсько-хорового відділень, що вже наступного року дозволить Казнадеській філармонії повноцінно включати до репертуару не тільки оркестрові, але і вокальні та хорові твори.

Першими ж освоїли техніку дистанційної роботи піаністи і тепер успішно цю техніку застосовують.
«Це дуже зручно, коли ти можеш розспівувати вокаліста не виходячи зі спальні - ділиться враженнями концертмейстерка філармонії Ґага Подолянська - я навчилася робити це, тримаючи смартфон однією рукою. Іншою я можу в цей час робити макіяж. Виходить економія часу! Навіть не уявляю, як музиканти минулого могли жити без гаджетів».       

Звичайно, дистанційні концерти мають свої труднощі. Наприклад, під час виконання твору до оркестрантів може зайти нетерплячий сусід з проханням позичити ігрову приставку, або стрибнути кіт на клавіатуру і ненароком вимкнути потрібну програму. Траплялось і таке, що під час концертів у музикантів відключали електроенергію для профілактики.

До музикування можуть долучатися домашні коти
Для того, щоб подібні форсмажори не позначались на якості он-лайн концертів, їх зазвичай виконують під фонограму.

«Живий звук - це зовсім не обов’язково звук, який створюється от прямо перед тобою і от прямо зараз. Це дуже застаріле уявлення і воно має лишитись у минулому. - продовжує Ґага Подолянська - Звичайно, живий звук може бути і в фонограмі. Я в своїй роботі дуже часто використовую фонограми з живим звуком. Наприклад, я скачала в інтернеті фонограми основних розспівок і  вокалізів, і в роботі з вокалістами я користуюсь саме ними. Так, фонограми з живим звуком - це і є сучасна форма роботи! Ми повинні бути відкритими для нових форм роботи, ми повинні змінюватися, а як же інакше?       

За словами Тритона Бехвухого, практика дистанційних концертів буде продовжена і після закінчення карантину, адже це не тільки вигідно з економічної точки зору, це сучасно і затребувано молоддю. 


підготував
Півтон Безвухий.

Джерела ілюстрацій - 

https://bit.ly/2vW3eyK
https://bit.ly/2W9KciU
https://bit.ly/39K0O4K
https://shutr.bz/2wTn11T         

Немає коментарів:

Дописати коментар