неділю, 27 вересня 2015 р.

Суперпрепарований рояль на Київмузикфесті

Сьогодні, 26 вересня, в Національній філармонії України відкрився XXVI фестиваль Київ музик фест. 

Найбільшою роздинкою концерту на наш погляд став суперпрепарований рояль, використаний Іваном Небесним у творі «Механічна анатомія звука ІІ, або Історія про один рояль». Ви бачите його на фотографії праворуч.

Взагалі-то ідея використовувати при грі на роялі сторонні предмети відома з середини минулого століття. Але до сих пір композитори, такі, як наприклад, Джон Кейдж, препаровували рояль з метою змінити тембр його звуку, і тим самим привернути до нього особливу увагу. Натомість прийом Івана Небесного виявився протилежним. Огорнений у гігантських розмірів сміттєпакет, рояль настільки прикув до себе увагу, що вже його звучання відійшло далеко на задній план, власне як і звучання інших інструментів.Заради справедливості кілька слів про інші твори, які прозвучали.

Іван Тараненко «Пісні небесних душ» для кларнета з оркестром - дуже симпатичний на наш погляд твір, з прозорою фактурою і барвистою оркестровкою. Закінчується дуже довгою і тихою "До" четвертої октави (саме так, шановні кларнетисти, "до" четвертої по звучанню і без кіксів! Олегу Морозу це вдалося!).

Сергій Пілютиков «Ложь порхающей бабочки». Концерт для скрипки з оркестром. Назва, в перекладі з мови окупанта, натякає на брехню пурхливого метелика. Як на наше скромне бачення, образна сфера концерту радше нагадувала пересування хижаків у джунглях,  але брехня, якщо згадати Станіславського, буває різною. Віддамо належне й оркестрові, який не залишив чудовій скрипальці Соні Сульдіній жодного шансу бути почутою за своєю добротною грою.

Алла Загайкевич Концерт для фортепіано з оркестром. Музика Алли Загайкевич нагадує нам ріку, яка постійно тече, час від часу закручуючись у дивовижні пазли. В цю річку можна увійти в будь-який момент і вийти в будь-який момент, але кожного разу це буде дещо інша річка. Єдине, що жанр, на наш погляд все-таки не є концертом, скоріше  симфонічною картиною з фортепіано соло, бо як така концертова змагальність - це дещо інша естетика.

Олександр Щетинський «Апостол Іван засвідчив» Кантата для сопрано, баритона, мішаного хору та симфонічного оркестру. Ось тут ми маємо перепросити у шановних читачів і у шановного композитора, бо будучи все ще під дією ефекту препарованого роялю (твір Небесного був передостаннім), останній твір сприймався нелегко. Це дуже серйозний і складний твір, і за тематикою і в стилістичному відношенні, і краще, на наш погляд, його слухати з партитурою або субтитрами (складна партитура в поєднанні з майстерністю виконавців успішно завуалювали власне вербальний текст).

До речі, усі композитори, які виконувались, окрім оплесків аудиторії, отримали також державні премії  і нагороди з рук самого міністра культури Кириленка.  Найбільше дісталося Аллі Загайкевич - премія імені Лисенка.

Програму інших концертів Київмузикфесту можна прочитати на сайті НСКУ

Півтон Безвухий

Немає коментарів:

Дописати коментар