суботу, 8 вересня 2018 р.

Вибори в НМАУ: де насправді приховано адмінресурс?

7 вересня 2018 року на радіоканалі «Культура» прозвучала передача, присвячена майбутнім виборам ректора НМАУ. В прямому ефірі виступили в.о. ректора Анатолій Бровій, ініціатор руху «За нову консерваторію» Олександра Морозова, в телефонному режимі підключались до ефіру кандидати на посаду ректора - Євгенія Басалаєва, Олена Берегова, Дмитро Гаврилець, Михайло Мимрик, Володимир Рожок, Юрій Чекан. Розмову вели Олександр Пірієв та Світлана Галась.

Повністю запис передачі  можна прослухати на сайті радіокомпанії за посиланням
http://www.nrcu.gov.ua/schedule/play-archive.html?periodItemID=2045551
Ми стисло відмітимо найголовніше.


А. Бровій запевнив слухачів, що вибори проводитимуться чесно, прозоро, з інтернет-трансляцією підрахунків голосів, а також розкрив правила виборів відповідно до ст. 42 Закону про вищу освіту, а саме:

- кандидат має набрати 50%+1 голос, якщо цього не сталося - за тиждень проводиться другий тур, до якого допускаються два кандидати, найуспішніші за підсумками першого;
- у виборах беруть участь усі штатні наукові, науково-педагогічні та педагогічні працівники, а також студенти за квотою до 15 % від усіх виборців, та інші працівники за квотою до 10% від усіх виборців.

Також А. Бровій зазначив, що посаду ректора може обіймати особа з будь-якою вищою освітою, не обов’язково музичною, проте сам він вирішив не подавати свою кандидатуру.

У кандидатів на посаду ректора запитували щодо їх перших кроків на посаді ректора і ось які відповіді ми почули:

Є. Басалаєва говорила про проведення аудиту й очищення закладу від корупції;
О. Берегова говорила про модернізацію структури управління;
Д. Гаврилець говорив про потребу «заспокоїти» і «згуртувати» колектив;
М. Мимрик першочерговими назвав потреби у ремонті приміщень, але говорив і про  необхідність відроджувати концертне життя;
В. Рожок говорив про необхідність ставити питання перед міністерством щодо фінансування ремонтних робіт та підвищення зарплати на 100 %, також вкотре заперечив твердження щодо кримінальних впроваджень;
Ю. Чекан говорив про проведення аудиту та зміни в управлінні академії шляхом делегування частини повноважень ректора колегіальним органам.

М. Тимошенко, також один із кандидатів на посаду ректора, не взяв участь в передачі, як було сказано - через проблеми зі зв’язком.

Олександра Морозова говорила про значні погіршення, з якими стикнулися студенти ще в часи, коли В. Рожок щойно прийшов на посаду ректора у 2004 - це і зменшення можливостей для студентів займатися у класах з фортепіано, і закриття їдальні (її роботу лише нещодавно було відновлено, вже після складання В. Рожком повноважень), і переслідування студентів, які займали активну громадянську позицію в часи Помаранчевої і, потім Революції гідності. Згадала також і Є. Нищука, який публічно дав обіцянку призначити на посаду в.о. ректора Т. Гуменюк (замість А. Бровія), але пізніше прийняв рішення дану обіцянку не виконувати.

Тепер повернемося до питання, винесеного у заголовок. Де прихований адмінресурс, або яким чином можна вплинути на результати виборів? Дуже просто. Зверніть увагу - лише викладацький склад користується прямим виборчим правом. Це 75% виборців. Інші 25% - це представники студентів та непедагогічних працівників - тобто не всі студенти, а лише приблизно кожен десятий чи навіть кожен чотирнадцятий із них. Хто і яким чином буде визначати - кому із студентів дадуть виборчий бюлетень? Самі студенти? Певно, що ні. Визначатиме саме адміністрація, і визначатиме саме тих, які напевно віддадуть голос за «правильного» кандидата.

Таким чином адміністрація може забезпечити до 25 % «правильних» голосів, і ці 25% цілком можуть вирішальним чином вплинути на результати голосування. Так, ми можемо помилятися, і навіть раді були би помилятись, але прозорої і справедливої системи відбору представників від студентів і тим більш від непедагогічних працівників ніхто (принаймні поки що) не оприлюднював, отже, імовірно, все відбудеться саме так, як ми описали - вирішальний вплив матимуть 25 % відібраних адміністрацією виборців.    

І, насамкінець, стисла порівняльна таблиця кандидатів (відомих на сьогоднішній день, остаточний список опублікують 10 вересня).Підготував
Півтон БезвухийНемає коментарів:

Дописати коментар